Nabór na ekspertów metodycznych w związku z realizacją zadania: “Kształtowanie kompetencji - od profilu do praktyki - opracowanie „profilu absolwenta” z uwzględnieniem założeń/koncepcji koniecznych zmian w kształceniu ogólnym. Etap 1. Przedszkola i szkoły
Ogłoszenie o naborze
W związku z realizacją zadania: “Kształtowanie kompetencji - od profilu do praktyki - opracowanie „profilu absolwenta” z uwzględnieniem założeń/koncepcji koniecznych zmian w kształceniu ogólnym. Etap 1. Przedszkola i szkoły podstawowe” finansowanego z dotacji celowej MEN: Działania Innowacyjne w Systemie Oświaty, Instytut Badań Edukacyjnych (IBE) ogłasza nabór na ekspertów metodycznych w następujących obszarach:
1) język polski
2) matematyka
3) języki obce
4) edukacja przedszkolna i wczesnoszkolna (nauczanie zintegrowane)
5) przyroda (przyroda, biologia, geografia, chemia i fizyka)
6) społeczeństwo (historia, wiedza o społeczeństwie, edukacja obywatelska, etyka)
7) kultura i sztuka (muzyka, plastyka, wiedza o kulturze, historia sztuki)
8) technologia (informatyka, technika)
9) zdrowie (wychowanie fizyczne, przygotowanie do życia w rodzinie, edukacja zdrowotna, edukacja dla bezpieczeństwa)
10) nauki o nauczaniu i uczeniu się (kognitywistyka, psychologia poznawcza, dydaktyka)
Zadaniem ekspertów metodycznych będzie:
$1 1. przygotowanie recenzji propozycji profilu absolwenta
$1 2. przygotowanie ekspertyzy tematycznej związanej z profilem absolwenta i/lub podstawami programowymi,
- opracowanie rekomendacji wdrożenia profilu absolwenta do podstaw programowych,
- udział w pracach nad podstawami programowymi.
Ekspert podczas zgłoszenia określa obszar zainteresowania oraz zadanie/zadania, do realizacji którego/których aplikuje. Można zgłosić się do jednego, dwóch, trzech lub czterech zadań.
Wszyscy eksperci wyłonieni w ramach niniejszego naboru powinni wziąć udział w całodniowym warsztacie prowadzonym w siedzibie IBE, którego termin zostanie ustalony z ekspertami. Instytut Badań Edukacyjnych zastrzega sobie prawo zlecania ww. zadań w częściach lub w całości każdorazowo uzgadniając z ekspertem termin i warunki jego realizacji.
Wymagania dotyczące recenzji propozycji profilu absolwenta
Dokument powinien obejmować 10 - 20 stron maszynopisu (strony standaryzowane, ok. 2200 znaków na stronie, styl APA) i odpowiadać na następujące pytania:
- Czy przedstawiona propozycja zawiera najistotniejsze dla polskiej edukacji elementy? Czego brakuje a czego jest za dużo? Jakie fakty (co najmniej dwie rzeczy: 1) wyniki badań wraz z opisem potwierdzającym ich wiarygodność lub ugruntowana teoria naukowa oraz 2) raport/zalecenia instytucji o uznanej renomie) przemawiają za takim (obecnym lub proponowanym przez autora recenzji) układem?
- Czy przedstawiony katalog kompetencji i wartości jest wystarczający, uzasadniony i adekwatny do polskich warunków, tradycji i potrzeb? Jakie inne kompetencje czy wartości powinny być w nim uwzględnione, jeśli nie zostały? Jakie fakty (wyniki badań, ugruntowane naukowo teorie, raporty czy zalecenia instytucji o uznanej renomie) przemawiają za wyborem innych elementów składowych profilu?
- W jaki sposób przedstawiony profil absolwenta może wpłynąć na najważniejsze Pana/Pani zdaniem cele szkoły, osiągnięcia uczniów, satysfakcję uczniów i nauczycieli? Jakie warunki muszą zostać spełnione by wpływ ten był pozytywny?
Termin wykonania recenzji: 21 dni kalendarzowych od dnia podpisania umowy jednak nie później niż do 31 października 2024 roku.
Wymagania dotyczące ekspertyzy tematycznej związanej z profilem absolwenta i/lub podstawami programowymi
Ekspertyza powinna obejmować 10 - 20 stron maszynopisu (strony standaryzowane, ok. 2200 znaków na stronie, styl APA) i przedstawić gruntowne opracowanie zadanego zagadnienia poprzedzone pogłębionymi analizami. Produkt powinien prezentować definicje, wyniki badań, doświadczenia zagraniczne (o ile zostanie to wskazane w zapytaniu ofertowym) oraz zawierać bibliografię obejmującą publikacje polskie i zagraniczne.
Termin przygotowania rekomendacji: 21 dni kalendarzowych od dnia podpisania umowy jednak nie później niż do 31 marca 2025 roku.
Wymagania dotyczące rekomendacji wdrożenia profilu absolwenta do podstaw programowych
Rekomendacje będą przygotowywane przez zespoły ekspertów metodycznych wyłonionych w ramach naboru. Za dobór ekspertów do zespołów odpowiada IBE. Ważnym elementem jest uzyskanie konsensusu przez wszystkich członków zespołu i przygotowanie wspólnego dokumentu. Praca nad rekomendacjami będzie przebiegała w następujących etapach:
- indywidualna analiza propozycji profilu absolwenta przedszkola lub szkoły podstawowej także pod kątem porównania z obecnymi podstawami programowymi,
- przedstawienie przykładu wybranej podstawy programowej kraju UE i/lub OECD wraz z przykładowymi elementami implementacji tej podstawy do praktyki szkolnej,
- wspólne wypracowanie rekomendacji do zmian treści podstawy programowej wychowania przedszkolnego lub podstawy programowej kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej,
- wspólne przygotowanie propozycji ramowego planu nauczania dla przedszkola lub szkoły podstawowej z uwzględnieniem proponowanych rodzajów zajęć/edukacji oraz przedmiotów/bloków przedmiotowych w klasach IV - VIII szkoły podstawowej.
Termin przygotowania rekomendacji: 40 dni kalendarzowych od dnia podpisania umowy jednak nie później niż do 30 listopada 2024 roku.
Wymagania dotyczące prac nad podstawami programowymi
Podstawa programowa wychowania przedszkolnego oraz podstawa programowa kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej będą opracowywane według przedstawionych rekomendacji i wytycznych przez zespoły przedmiotowe liczące minimum 3 osoby, z których przynajmniej jedna powinna być czynnym nauczycielem, a druga metodykiem nauczania z doświadczeniem w tworzeniu podstaw programowych i/lub innowacji pedagogicznych. Gotowe produkty będą podlegać recenzjom i konsultacjom a wykonawcy będą zobligowani odnieść się do tych uwag.
Termin realizacji: od 60 dni po podpisaniu umowy (długość terminu może ulec zmianie, każdorazowo będzie określona w umowie) w okresie pomiędzy 1 listopada 2024, a 31 marca 2025 roku.
Wymagania dotyczące ekspertów metodycznych:
Od ekspertów oczekuje się:
● wykształcenia wyższego magisterskiego (lub wyższego) związanego z przynajmniej jednym z wyróżnionych obszarów,
● co najmniej 5-letniego stażu pracy w systemie oświaty w zakresie związanym z przynajmniej jednym z wyróżnionych obszarów np. na stanowisku nauczyciel dyplomowany w przedszkolu lub szkole podstawowej / nauczyciel akademicki / nauczyciel konsultant / doradca metodyczny/ pracownik ośrodka doskonalenia nauczycieli lub innej placówki związanej z edukacją, w tym organizacji pozarządowej,
● doświadczenia w realizacji zadań związanych z opiniowaniem / recenzowaniem / weryfikacją materiałów edukacyjnych (np.: programów nauczania, programów kursów/szkoleń, scenariuszy lekcji, poradników metodycznych lub innych materiałów dydaktycznych), w ciągu ostatnich 5 lat lub w opracowaniu podstaw programowych / innowacji pedagogicznych / podręczników i innych materiałów metodycznych związanych z przynajmniej jednym z wyróżnionych obszarów,
● wiedzy z zakresu kognitywistyki potwierdzonej udziałem w kursie / szkoleniu / warsztacie / zajęciach akademickich z tego zakresu lub autorstwem/współautorstwem artykułu/publikacji/rozdziału w publikacji z tego zakresu.
Mile widziane:
● umiejętności analizy i syntezy informacji,
● znajomości języka angielskiego, co najmniej na poziomie B1,
● znajomość przepisów polskiego prawa oświatowego,
● uprawnienia do nauczania więcej niż jednego przedmiotu.
Zasady prowadzenia naboru
1. Nabór na ekspertów metodycznych jest naborem ciągłym i trwa do momentu zrealizowania wszystkich zadań przez Zamawiającego.
2. Zgłoszenie na eksperta metodycznego powinno składać się z:
● życiorysu zawodowego dokumentującego spełnianie powyższych wymogów,
● wypełnionego formularza zgłoszeniowego zawierającego zaznaczony obszar i zadanie/zadania
● oświadczenie o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych do celów naboru na ekspertów metodycznych
3. Zgłoszenie należy wysłać na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi. z dopiskiem „Zgłoszenie na eksperta metodycznego”.
4. Zgłoszenia złożone przez Kandydatów wraz z dołączonymi kopiami dokumentów nie podlegają zwrotowi.
5. Zgłoszenia wraz z załączonymi dokumentami złożone przez Kandydatów na ekspertów metodycznych, którzy nie zostaną wpisani na listę Ekspertów, są niszczone po dokonaniu oceny.
6. IBE zastrzega sobie prawo weryfikacji kwalifikacji Kandydata na Eksperta poprzez przeprowadzenie rozmowy kwalifikacyjnej.
7. IBE zastrzega sobie prawo skontaktowania się z wybranymi kandydatami. Wybrani kandydaci zostaną poinformowani telefonicznie.
8. Udzielenie zamówienia może być przeprowadzone w drodze zapytania ofertowego skierowanego do jednego lub kilku wyłonionych ekspertów.
Instytut Badań Edukacyjnych realizuje politykę równych szans w zatrudnieniu i zlecaniu usług.